Ezeket tudnod kell:
• A tüdőrák után a mellrák a második leggyakoribb rákos megbetegedés a világon (az összes rákos eset 10,4%-a, mindkét nemet beleértve), és az ötödik leggyakoribb rákhoz köthető halálok.
• Csak a nőket vizsgálva azonban az emlőrák magasan a leggyakoribb rákfajta, előfordulásában és a halálos esetek arányában egyaránt.
• Rizikófaktorok: a családban már előfordult emlőrák - gyermektelen nők - 30 éves kor felett születik az első gyermek - elhízás - magas zsírtartalmú étrend - túlzott alkoholfogyasztás - ösztrogén tartalmú gyógyszerek (hormonpótló kezelés, fogamzásgátló tabletták)
Tedd meg magadért!
Az emlőrák, illetve megelőző állapotai az önvizsgálatnak és a mára lehetővé vált szűrésnek köszönhetően a jól megelőzhető, illetve a korán felfedezhető elváltozások közé tartoznak.
• Kezeltesd vérzési rendellenességeidet. Nem a hormonok a veszélyesek, hanem a hormonális egyensúly hiánya, mely mindig megmutatkozik vérzési rendellenességekben is. Különösen a változókor előtti vérzési rendellenességek hajlamosítanak az mellrákra!
• 20 éves kortól ne hagyd ki havonta egyszer a mellek önvizsgálatát!
• Évente járj rákszűrő vizsgálatra!
• A legkisebb gyanú esetén is fordulj szakorvoshoz!
• Ha családodban előfordult mellrák, fokozottan figyelj az önvizsgálatra és a rendszeres szakorvosi vizsgálatra (30 és 45 éves kor között 3 évente ajánlott mammográfiás vizsgálat)!
• Családi előzmények hiányában 45 és 65 éves kora között évente vegyél részt mammográfiás szűrésen!
Van havonta 10 perced magadra?
Az önvizsgálat lépései:
1. Félmeztelenre vetkőzve állj tükör elé, a karjaidat lógasd le, és erős fényben ellenőrizd, hogy a melleiden és környékükön látsz-e alakváltozást, duzzanatot, narancshéjszerű bőrráncosodást, illetve behúzodott mellbimbót. A két mell közötti apróbb eltérések természetesek.
2. Emeld fel mindkét karodat, és miközben egyik oldaladról a másik felé fordulsz, folytasd a melled megfigyelését az előző szempontok szerint.
3. Vedd a melleidet egymást követően a két tenyered közé, előbb vízszintes, majd függőleges csúsztatott mozgással tapintsd át őket, figyelj az esetleges keményedésekre, csomókra.
4. Ellentétes oldali kezeddel tapintsd körbe a mellbimbóidat a melludvaron belül, majd enyhén préseld is össze őket, hogy nem szivárog-e savós vagy véres váladék. A vizsgált mellbimbó felöli karodat közben lógasd le.
5. Fekvő helyzetben is tarts önvizsgálatot: feküdj hanyatt, a fejed alá tegyél kispárnát, a vizsgálandó melled felöli lapockád alá pedig egy összehajtott törölközőt, hogy a mellkasod jobban kiemelkedjen. Kezd a vizsgálatot a bal melleddel.
6. Finom, simító-tapintó mozdulatokkal tapintsd át a bal melledet a jobb kezed középső ujjainak teljes belső felületével, tehát nem csak az ujjbegyekkel. Körkörös mozdulatokkal haladj körbe, kezdve kívülről és alulról, s folyamatosan közelíts a mellbimbóhoz. Ezt kétféle helyzetben is végezd el: először nyújtsd ki a bal karodat a törzsed mellé, majd tedd a fejed alá. Ismételd meg a teljes áttapintást mindkét karpozícióban a jobb mellel is.
7. Csomót keresve tapintsd át mindkét oldalon a hónaljadat az előző körkörös mozdulatokkal. A vizsgált mell felöli karod legyen a fejed alatt.
8. Tapintsd körbe mindkét oldalon a kulcscsont feletti árkot. A vizsgált oldal felöli karodat nyújtsd ki a törzsed mellé.
Tedd meg ezt magadért!

Forrás: Wikipédia
Forrás: Magyar Rákellenes Liga